Scroll

Københavns Kommune besluttede på et møde i Borgerrepræsentationen torsdag den 26. marts 2026 at sætte arbejdet med en ny lokalplan for området ved Bellahøj Syd i gang. Området dækker 10 af de i alt 28 ikoniske højhuse. Nærmere bestemt de huse, som er berørt af alvorlige konstruktionsfejl og sammenstyrtningstruede under kraftige vindforhold. Husene rummer 487 almene boliger og er ejet af Boligselskabet SAB v. KAB.

”Vi glæder os over at vi nu kan komme videre med arbejdet med at fremtidssikre de almene boliger på stedet. Det er en milepæl for sagen,” lyder det fra Lisa Sørensen, vicedirektør i KAB med ansvar for byggeri.

KAB har på vegne af SAB arbejdet med en helhedsplan for de 10 høj-huse, men måtte i 2024 konstatere, at renovering af husene ville overstige prisrammen for alment byggeri. Nedrivning og genopbygning er et realiserbart alternativ, der vil blive muliggjort med en lokalplan for området.

 

Et ekstra blik på husene
Sideløbende med lokalplanprocessen har Borgerrepræsentationen ønsket, at muligheden for at renovere højhusene – fremfor at rive ned og genopbygge – skal undersøges nærmere.

Husenes renoveringsbehov er undersøgt og beskrevet i det renoveringsprojekt, som i 2024 blev konstateret for dyrt til at realisere, men KAB tager politikernes ønske til efterretning.

”Det er en omfattende og kompliceret sag, og vi har forståelse for, at der er mange overvejelser knyttet til den politiske beslutning. Et vigtigt aspekt er, at der ikke eksisterer en standard for, hvornår mulighederne for renovering er undersøgt godt nok,” siger Lisa Sørensen, vicedirektør i KAB.

Derfor hilser KAB det Bevar eller Forklar-værktøj, som Arup ingeniørfirma har lanceret tidligere på måneden, velkomment, og KAB har indledt en dialog med Arup. Lisa Sørensen uddyber:

”Vi støtter princippet om, at solid faglig ekspertise lægges til grund for beslutningen om husenes fremtid, og stiller derfor de gennemførte undersøgelser og rådgiverne på sagen til rådighed, så Arup kan vurdere om værktøjet kan prøves af på SAB Bellahøj”.

Hvis Arup finder grundlag for det, vil SAB tage stilling til, om de ønsker at søge Realdanias Bevar Mere-pulje til at gennemføre en Bevar eller Forklar-analyse efter principperne i værktøjet.

 

Plan forventes klar i 2027
Processen for lokalplanen omfatter en høring, hvor borgere kan give deres mening til kende. Den endelige vedtagelse af planen forventes af ske i andet kvartal 2027. Planen vil udelukkende omfatte de 10 huse i Bellahøj Syd, og vil dermed ikke rumme bestemmelser for det øvrige Bellahøj.

 

Mere information om sagen
Bevar eller Forklar-værktøjet kan ses her

Læs mere om fakta, baggrund og aktuel information om fremtiden for Bellahøj Syd her.

Henning Larsen, ERIK og LYTT har udarbejdet et byggeprogram, der beskriver, hvordan husene kan genopbygges med respekt for bebyggelsens unikke bevaringsværdier. Læs mere i artiklen her.

For yderligere spørgsmål – kontakt: Marianne Svolgaard, presseansvarlig, ms@kab-bolig.dk, 38381847, se mere i KAB´s presserum.

 

Relevante mærkesager

Principper-for-byggeri-og-renovering-aspect-ratio-456-284

Principper for byggeri og renovering