Alle de gode beboerdemokrater var samlet ét sted til en givende aften.
Det var fantastisk at se hvor mange veloplagte repræsentantskabsmedlemmer, vi kunne samle til repræsentantskabsmødet den 22. januar i Kosmopols fine lokaler.
Fremmødet lød på cirka cirka 80, der brugte aftenen på bl.a. at vælge nye medlemmer til SAB’s organisationsbestyrelse og KAB’s repræsentantskab, diskutere spændende forslag, og ikke mindst få en lækker buffet til aftensmad.
Forslag vedtaget
På aftenen blev to forslag vedtaget. Det ene forslag handler om, at SAB bør iværksætte en undersøgelse af hvorfor, der er så mange afdelinger uden afdelingsbestyrelser, samt redegøre for konkrete tiltag til at genetablere disse.
Det andet forslag, der blev vedtaget, handler om, at SAB’s organisationsbestyrelse skal sørge for, at der kvartalsvis fremlægges en opdateret oversigt over tomme/ledige lejemål i SAB indeholdende længden, lejlighederne har været ledige, samt årsagen til de er ledige. Listerne vil blive fremlagt i forbindelse med referaterne fra organisationsbestyrelsens ordinære møder fire gange årligt.
Evaluering på vej
Der skal endnu en gang lyde en tak for en god aften. Vi har sendt en evaluering af arrangementet ud til alle repræsentantskabsmedlemmer, og jeres input vil blive brugt i udviklingen af fremtidige repræsentantskabsmøder.